.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Po stronie prawdy

W dniach od 30 marca do 01 kwietnia tego roku, w  Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie, członkowie Akcji Katolickiej przeżywali swoje rekolekcje wielkopostne. Nasze ćwiczenia duchowe, pod przewodnim tematem ?Ducha nie gaście?, prowadził ks. asystent Zbigniew Kucharski. Kapłan znany z dynamicznego przekazywania treści nauk rekolekcyjnych, również tym razem przybliżając nam prawdy ewangeliczne używał tego narzędzia. Odwołując się do naszych pragnień i radości życia, podkreślał potrzebę osobistego wewnętrznego poukładania i życia w prawdzie. Zachęcał by dbać o dyscyplinę i higienę emocjonalną. Ułatwia to kontakty międzyludzkie i podejmowanie we właściwy sposób i z właściwą intencją spraw trudnych.

 

Członkom Akcji Katolickiej musi towarzyszyć odpowiedzialność i determinacja, nieustępliwa dążność do osiągnięcia zamierzonego celu, tylko w ten sposób będziecie mogli przemieniać świat. Święci byli uparci, pobudzali ludzi do wartościowego życia.  Dojrzały człowiek nie ogląda się na innych, zakłada koszulkę lidera i idzie do przodu ? mówił ks. asystent. Rekolekcjonista gratulował nam zaangażowania w życie Kościoła a jednocześnie zachęcał do dalszego odkrywania hasła ?widzieć, ocenić, działać?. Zaangażowanie to powinno być całym sobą, bez zważania na trudności. Naszemu budowaniu Kościoła powinien przyświecać przykład Jezusa Chrystusa, który nigdy nikogo nie odtrącił. W kolejnych konferencjach rekolekcjonista ukazywał nam Kościół funkcjonujący wg zasad i wartości oraz to, że życie społeczne nie znosi pustki. Jesteśmy ludźmi Ewangelii od spraw trudnych ? mówił do nas.  Osoby z kilkunastu oddziałów AK z całej diecezji żywo reagowały na wysłuchane nauki, szczególnie na te dotyczące przykładów z życia AK. Podsumowując wspólnie spędzony czas, ks. Zbigniew życzył nam abyśmy zawsze byli pod krzyżem i nie poddawali się w trudzie, byśmy nigdy nie zmęczyli się czynieniem dobra.

W sobotę naszym gościem był Pasterz Diecezji ks. Biskup Stefan Regmunt, który zasygnalizował kierunki przygotowań do Roku Wiary oraz potrzebę Nowej Ewangelizacji. Wspólnie analizowano aktualną sytuację w Polsce. Ks. Biskup podkreślił wielką wartość zaangażowania świeckich w życie Kościoła, podziękował za przykłady zabierania głosu w mediach w ważnych sprawach Kościoła i życzył nam dalszej zewnętrznej aktywności. Akcja Katolicka to urząd Kościoła, który działa pod Jego zwierzchnictwem.  Moc dekretu to nie tylko powołanie ale obowiązek i odpowiedzialność. Obecność Biskupa jest dla nas szczególnym umocnieniem na trudnej drodze.

Rekolekcyjne wieczory to doskonały czas na wymianę swoich doświadczeń z pracy w AK ale także możliwość obejrzenia przejmującego filmu dokumentalnego ?Kolumbia ? Świadectwo dla Świata?, w reżyserii Dominika Tarczyńskiego. Film jest świadectwem i manifestem wiary obecnej w tym leżącym w Ameryce Południowej kraju. W filmie wiara została pokazana jako środek do przezwyciężenia różnych patologii społecznych oraz jako nadzieja dla świata przepełnionego przemocą. Umocnieni dodatkowo niezłomną wiarą narodu kolumbijskiego, świadomi, że mamy być solą ziemi, z palmami w rękach wyruszyliśmy do swoich domów.

Ryszard Furtak


 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.