.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Spotkanie rekolekcyjne Akcji Katolickiej w Głogowie w dniach 14-16 marca 2014 r.

Na zaproszenie Prezes Zarządu władz diecezjalnych AK – Urszuli Furtak, nasze tradycyjne rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. Jan Klinkowski – prof. nadzwyczajny na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu a jednocześnie asystent kościelny AK Diecezji Legnickiej. Nasze przygotowanie do Świąt Wielkanocnych, podczas tych trzech dni w Domu Cichych Praciowników Krzyża, to przeżywane w skupieniu Eucharystie, odprawienie Drogi Krzyżowej oraz nabożeństw pokutnych. Całość była przeplatana konferencjami, nawiązującymi do miejsca członków naszego stowarzyszenia w obecnym świecie. Ks. Jan na początku zaznaczył, że stawia nam wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o przekazywane treści konferencji, gdyż wysoko są postawione zadania dla nas w parafiach, z których się wywodzimy. Rekolekcjonista mówił o naszym miejscu w otaczającej rzeczywistości, z czego ma wynikać nasze stałe dążenie do doskonałości dojrzałego chrześcijanina, między innymi poprzez modlitwę. Ubogacać siebie, swoją rodzinę oraz społeczeństwo należy także poprzez dobrze zorganizowaną pracę i służbę naszej Ojczyźnie. Przy tym wątku konferencji dowiedzieliśmy się o przykładach organizacji pracy w starożytnych kulturach, którymi od lat interesuje się ks. rekolekcjonista. Ponieważ Pan Bóg nas kocha to w celu naszego umocnienia często doświadczamy różnych cierpień. Ale nam ma towarzyszyć postawa miłości, która przezwycięży wszelkie trudności. Świat powinien odróżnić człowieka kochającego Boga od osób dalekich od niego. Człowiek kochający Boga jest człowiekiem radosnym, uczynnym z nastawieniem na służbę drugiemu. Człowiek wierzący to człowiek „w drodze”, który zaszczepiony w Chrzcie Św. poprzez żywą wiarę żyje Ewangelią gdyż przez Boga samego zaproszony jest do postawy miłości i miłosierdzia.

Miłym akcentem naszych rekolekcji była obecność wśród nas naszego ks. Biskupa Stefana Regmunta, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami z niedawnej wizyty „Ad limina apostolorum” u Ojca Świętego Franciszka w Watykanie. Ks. Biskup stara się być co roku na naszych różnych spotkaniach, gdyż członkowie AK wywodzą się z różnych parafii, rozsianych po naszej Diecezji i obecność wśród nas wzajemnie nas ubogaca.

W tym roku towarzyszyli nam na rekolekcjach członkowie AK z Diecezji Legnickiej, którzy jak sami stwierdzili, przeżyli razem z nami niesamowity czas spotkania z Bogiem. Zdajemy sobie sprawę, że nasze przygotowanie do Świąt Wielkanocnych będzie też z naszej strony aktywne w naszych parafiach, gdyż ojczyzną Akcji Katolickiej jest parafia i tam też będziemy przeżywać rekolekcje parafialne.

Ryszard Furtak – sekretarz DIAK

 

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.