.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Spotkania rejonowe Akcji Katolickiej 2009

W dniach od 03 do 21 listopada 2009 r. członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej uczestniczyli, w różnych miejscach naszej Diecezji, w spotkaniach rejonowych z członkami naszego stowarzyszenia. Spotkania odbyły się w następujących parafiach: Św. Michała Archanioła w Świebodzinie, Narodzenia NMP w Nowym Kramsku, Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, Trójcy Św. w Gubinie, Wniebowzięcia NMP w Przemkowie, Nawiedzenia NMP w Lubsku, Matki Bożej Królowej Polski w Trzebielu i Św. Józefa w Dobiegniewie. Wszystkie spotkania odbyły się w parafiach, w których działa AK
a uczestniczyło w nich 150 osób oprócz członków Zarządu Diecezjalnego, którzy prowadzili te spotkania.

Na początku każdego ze spotkań uczestniczyliśmy we Mszy Świętej,   której przewodniczył zawsze miejscowy kapłan, będący gospodarzem spotkania jak również asystentem miejscowego Oddziału AK. Następnie mogliśmy wysłuchać refleksji prezes DIAK Urszuli Furtak na temat wprowadzający nas w nowy rok duszpasterski w Kościele ?Bądźmy świadkami miłości?. Władze krajowe AK wydały publikację, nawiązującą do hasła nowego roku. Publikacja ta jest doskonałym podręcznikiem, który może służyć do formacji ludzi Kościoła. Kolejnym poruszanym tematem było przybliżenie treści publikacji ?Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko ? Gorzowskiej 1994 ? 2009?, wydanej z okazji I Kongresu AK w naszej Diecezji. Zatrzymaliśmy się tym razem na wypowiedziach najwyższych dostojników Kościoła: Jana Pawła II, Benedykta XVI jak i naszych biskupów oraz asystentów kościelnych, którym zawsze zależało na zaangażowaniu świeckich w Kościele.

 

>>> Galeria zdjęć <<<

 

Prezesi Oddziałów, podczas spotkań rejonowych, dzielili się ze wszystkimi przykładami z zaangażowania członków AK w swoich parafiach. Zaangażowanie członków AK jest przeróżne, a zależy od pomysłowości liderów grupy. Z najciekawszych należy wymienić: fundowanie stypendiów dla zdolnej lecz ubogiej młodzieży, pomoc księżom proboszczom w przeróżnych sprawach parafialnych, organizacja spędzenia wolnego czasu przez świeckich lecz z odniesieniem do Pana Boga, włączenie się członków AK w dbanie o zabytki kultury sakralnej poprzez staranie się o fundusze z różnych instytucji, współpraca z chętnymi samorządami w organizacji dożynek, organizacja Dni Seniora czy zabaw przy choince dla dzieci. W pracy AK ważna jest współpraca z młodzieżą czy to zorganizowaną w KSM czy tą niezorganizowaną. Przykłady takiej współpracy ze strony AK również przedstawiano podczas spotkań. Prezes Zarządu DIAK zaproponowała członkom AK włączenie się w organizację wystaw na temat obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Gotową wystawę prezesi Oddziałów zamówią w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

 

Prezes zaapelowała też o przygotowywanie pisemnych sprawozdań z działalności AK w 2009 r. oraz o zaplanowanie zadań na 2010 r. Pomóc w tym może przedstawiona propozycja Zarządu DIAK na kolejny rok pracy. W tej propozycji mamy i terminy rekolekcji, termin pielgrzymki AK do Częstochowy jak i termin wyborów władz AK naszej Diecezji w październiku 2010 r. Najbliższe wspólne spotkanie będziemy mieli w ramach spotkania opłatkowego w Międzyrzeczu w parafii pw. Św. Wojciecha w dniu 09.01.2010 r. o godz. 10.00.
Razem z członkami Zarządu DIAK na każdym spotkaniu był przedstawiciel AK a jednocześnie Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów ? Stanisław Kaczmar z Sulechowa. Przedstawiał on czym jest intronizacja, jej wymiary (osobisty, rodzinny i społeczny) oraz jak rozpocząć dzieło odnowy poprzez intronizację w swoich parafiach. Intronizacja polega na poddaniu całego naszego życia Chrystusowi, ze szczególnym uwzględnieniem Jego Miłości, której symbolem jest Serce Jezusa oraz na miłości i nawróceniu chrześcijan, którzy całe swoje życie oddają Chrystusowi uznając i przyjmując królewską obecność Serca Pana Jezusa.

Spotkania rejonowe ubogaciły nas nawzajem. Każde dzielenie się swoimi doświadczeniami to ?kopalnia diamentów? z której inni mogą tylko korzystać. Na spotkaniach dało się zauważyć, czy to podczas homilii czy po wypowiedziach w salkach parafialnych, olbrzymią troskę księży proboszczów, którzy są asystentami kościelnymi AK, o dobrą współpracę ze świeckimi. Wydaje się, że są to kapłani, gdzie w ich parafiach widać harmonijną współpracę z laikatem. Tam gdzie ta współpraca ?zaskakuje na odpowiednie obroty? ani ksiądz proboszcz ani świeccy nie wyobrażają sobie nawzajem w inny sposób wzajemnych relacji i obecności w Kościele.

Króluj nam Chryste

Ryszard Furtak ? sekretarz Zarządu DIAK

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.