.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Spotkanie rejonowe Akcji Katolickiej w Baczynie

Spotkanie rejonowe dla Oddziałów AK z: Baczyny, Dobiegniewa, Gorzowa Wlkp., Kostrzyna i Witnicy odbyło się w tym roku 23 lutego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła  w Baczynie. Przed Mszą Św. w kościele filialnym pw. Narodzenie NMP w Marwicach, zebrani uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Później w Eucharystii ks. proboszcz Jarosław Zagozda nawiązał do późnoromańskiej historii kościoła w Marwicach z XIII w., w którego wnętrzu, na ścianie wschodniej poddasza (niewidocznej z nawy głównej kościoła) zachowała się polichromia z około 1350 r., przedstawiająca scenę Ukrzyżowaniap. Jezusa. Scena ta, niesamowicie sugestywnie pozwala widzowi przeżyć Mękę Pańską, o czym zaświadczył ks. proboszcz. Okazuje się, że w miejscach odległych od dużych ośrodków naszej Diecezji można znaleźć prawdziwe perły, pozwalające lepiej przeżyć naszą wiarę! Zresztą, jak sobie przypominamy, do istoty AK należy też poznawanie piękna Kościoła.

Następnie w budynku parafialnym w Baczynie dalszą część spotkania prowadziła prezes DIAK  Urszula Furtak. Na początku przywitała wszystkich przybyłych, w tym wielce zasłużonego do odrodzenia AK w naszej Diecezji p. Augustyna Wiernickiego. To spotkanie rejonowe charakteryzowało się przede wszystkim troską obecnych o wzrost ilości osób zaangażowanych w życie swoich parafii. Zastanawialiśmy się jak uaktywnić młodzież do dobrych dzieł proponowanych przez AK, także dla młodego pokolenia. Obejrzeliśmy też filmy, powstałe przy okazji zeszłorocznego II Kongresu naszego stowarzyszenia w Krakowie. Najbardziej podobał się wszystkim film podsumowujący Kongres, z wypowiedziami ks. kardynała Stanisława Dziwisza czy ks. biskupa Marka Solarczyka – ks. asystenta KIAK.   Sporo czasu poświęcono naszemu uczestnictwu w 1050 rocznicy Jubileuszu Chrztu Polski, w kwietniu w Poznaniu. Rozważaliśmy co należałoby zrobić, byśmy oprócz przeżywania takich uroczystości pozostawiali czytelne znaki, pamiątki czy tablice z okazji ich celebracji. Jednym z ostatnich poruszanych tematów była nasza troska, by godnie przyjąć w naszej Diecezji młodzież w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Spotkanie zostało przygotowane przez Oddział AK w Baczynie, na czele z prezesem Stefanem Michalskim, któremu dziękujemy za trud przygotowania i rodzinną atmosferę.

Ryszard Furtak


 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.