.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Pielęgnując patriotyzm

Zakończył się etap parafialny prowadzonego w naszej Diecezji konkursu wiedzy patriotycznej pt. ?Ojczyzno ma?. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Do współzawodnictwa przystąpiły dzieci z klas 4-6 oraz młodzież gimnazjalna. Uczestnicy ze szkoły podstawowej odpowiadali z zakresu podstawowej wiedzy z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i z wiedzy na temat Kościoła Katolickiego w naszym kraju. Uczestnicy z gimnazjum przygotowywali się z zakresu wiedzy ze stosunkowo ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski oraz z informacji na temat życia Kościoła Katolickiego w Polsce po drugiej wojnie światowej, z uwzględnieniem dziejów Kościoła w naszej Diecezji. Dodatkowe pytania pochodziły z zakresu wiadomości z: geografii współczesnej Polski, najważniejszych naszych pisarzy i ich kluczowych dzieł, najważniejszych polskich świętych i ich najistotniejszych dokonań. Zwycięzcy etapu parafialnego stanowią grupę uczestników etapu diecezjalnego. Finał diecezjalny będzie elementem państwowych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2010 r. Celem tej inicjatywy jest umotywowanie wielu młodych ludzi z naszej Diecezji do pogłębienia wiedzy o Polsce i o Kościele oraz integracja życia rodzinno-parafialnego i diecezjalnego. Konkurs objęli swoim patronatem Biskup Ordynariusz Stefan Regmunt oraz Wojewoda Lubuski Helena Hatka oraz Lubuski Kurator Oświaty Roman Sondej. W załączeniu prezentujemy zdjęcia z etapu parafialnego, który odbył się na terenie parafii p.w. Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze. Konkurs poprowadził jego pomysłodawca Marek Kuczyński z AK a dzieci przygotowała katechetka Małgorzata Blachowska. Stroną organizacyjną zajęli się członkowie Parafialnego Oddziału AK, na czele z prezes Urszulą Furtak. Z bardzo trudnymi pytaniami doskonale poradzili sobie: zwyciężczyni Zuzia Hryniewiecka oraz zdobywcy kolejnych miejsc Agata Hryniewicz i Jakub Dranczewski.

R. Furtak

Galeria zdjęć - kliknij więcej...

 

 

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.