.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Jahresempfang - Spotkanie katolików świeckich w Berlinie

Od wielu lat w Berlinie organizowane jest noworoczne spotkanie katolików świeckich Jahresempfang. Arcybiskup Berlina dr Rainer Maria Woelki oraz Przewodniczący Diecezjalnej Rady katolików świeckich Wolfgang Klose, na to szczególne dla nich wydarzenie w dniu 13 stycznia 2012 r., swoje zaproszenie skierowali również do Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko ? Gorzowskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w katedrze Św. Jadwigi, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Arcybiskup Berlina dr Rainer Maria Woelki. Druga część spotkania odbyła się w Berlińsko Brandenburskiej Akademii Nauk i skupiła zaproszonych  członków rad diecezjalnych i parafialnych, gości ze świata polityki i społeczeństwa stolicy Niemiec. Podczas spotkania  wręczana jest doroczna nagroda  Drei-Königs-Preis (Trzech Króli) dla osób lub grup, które promują współistnienie ludzi różnych kultur, języków i religii w archidiecezji Berlińskiej.  Nagrodę w tym roku jury przyznało pani Emmi Shulga, która to od końca lat 90 zaangażowana jest w Fürstenwalde jako opiekun i nauczyciel dzieci z rodzin ze środowisk imigranckich.

 

Z Polski w spotkaniu udział wzięli Dyrektor Instytutu Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze ks. dr Grzegorz Chojnacki, członkowie Zarządu DIAK prezes Urszula Furtak i sekretarz Ryszard Furtak oraz przedstawiciele  Katolickiego Stowarzyszenia ?Civitas Christiana? z Karolem Irmlerem   wiceprzewodniczącym Rady Głównej z małżonką. Radosnym punktem spotkania była chwila osobistego spotkania ze świeżo nominowanym przez papieża Benedykta XVI, jednym z najmłodszych kardynałów dr Rainerem Maria Woelki a także przewodniczącym Rady katolików świeckich Wolfgangem Klose i odpowiedzialnym za kontakty polsko ? niemieckie dr Peterem Czarnikau.

Istniejąca przy Archidiecezji  Berlina Rada katolików koordynuje służbę apostolstwa świeckich,  wspiera apostolskie i charytatywne zadania w archidiecezji.  Rada składa się z przedstawicieli dekanatów i stowarzyszeń.

Urszula Furtak

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.