.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Jubileusz XX – lecia powstania POAK przy parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze

26 kwietnia 2015 r. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze obchodził  swoje XX – lecie powstania.

Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Prałat Zbigniew Stekiel – pierwszy proboszcz naszej parafii a zarazem założyciel Akcji Katolickiej w naszej parafii. W koncelebrze uczestniczył obecny proboszcz ks. Tadeusz Kulczyk.

W krótkim wstępie pan Zbigniew Gaweł przedstawił historię i cel powstania Akcji katolickiej w Polsce i w naszej parafii.

 W działalności POAK należy zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze jej formy:  festyny parafialne,  prelekcje, spotkania tematyczne, wydawanie gazetki parafialnej „Miłosierdzie Boże” czy też ufundowanie parafialnego sztandaru Akcji Katolickiej. Ważnym elementem aktywności członków jest  współuczestniczenie w oprawach Mszy Świętych i pielgrzymkach.

W naszym świętowaniu uczestniczyli zaproszeni goście: prezes DIAK Urszula Furtak, sekretarz DIAK Ryszard Furtak, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej parafii „Podwyższenia Krzyża” w Zielonej Górze – pani Danuta Tchórzewska, oraz byli członkowie, którzy „wyemigrowali” z naszej parafii.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Prałat Zbigniew Stekiel nawiązał do początków tworzenia się Akcji Katolickiej w naszej parafii.

Na zakończenie Mszy Św. życzenia z okazji jubileuszu i podziękowania za działalność złożyła Pani Prezes DIAK Urszula Furtak, która miedzy innymi wręczyła na ręce Prezesa POAK pana Zbigniewa Gawła medal okolicznościowy z okazji 20-lecia powstania Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

Po Mszy Św. spotkaliśmy się w sali Św. Jana Pawła II  przy kawie i słodkim poczęstunku, wspominając to co było i o zadaniach jakie ciągle stoją przed nami. 

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.