.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Akcja Katolicka na uroczystościach 1050 rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu

Przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej uczestniczyli 16 kwietnia 2016 r. w spotkaniu narodowym, na stadionie INEA w Poznaniu, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Reprezentowała nas ponad 70 osobowa grupa uczestników z następujących miejscowości: Dobiegniew, Głogów, Gorzów Wlkp., Krosno Odrz., Nowe Kramsko, Sulechów, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań i Żarki Wielkie. W Poznaniu wzięliśmy  udział w dwóch częściach zaplanowanych na ten dzień uroczystości.

 

Przed południem przeżywaliśmy jubileuszowe radosne świętowanie wg motta: "Gdzie chrzest, tam nadzieja". Wtedy właśnie dotarła do nas radosna informacją, że podczas 372 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w dniu naszego pobytu w stolicy Wielkopolski biskupi wybrali Urszulę Furtak nowym prezesem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Już na stadionie nowa prezes przyjmowała pierwsze gratulacje bezpośrednio od władz krajowych AK, biskupów oraz telefonicznie od pozostałych członków naszego stowarzyszenia. O godzinie 14.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii z uczestnictwem kardynałów i biskupów z Konferencji Episkopatu Polski oraz zaproszonych hierarchów spoza naszego kraju a także z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Wzruszającym momentem był chrzest dwóch dorosłych aczkolwiek młodych kobiet. Podczas homilii kardynała Pietro Parolina usłyszeliśmy między innymi, że: "Chrzest, jak ma to miejsce w przypadku każdej duszy, która go przyjmuje, tak i dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury, dał początek nowej drodze rozjaśnionej światłem Chrystusa i nauczaniem Kościoła, która prowadzi do Chrystusa serca poszczególnych osób i losy narodów". Wieczorem po 19.00 wysłuchaliśmy przejmujący Musical "Jesus Christ Superstar", a główną rolę Jezusa odtwarzał znany muzyk Marek Piekarczyk. W radosnych nastrojach wracaliśmy do domów.

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.