.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Pielgrzymowaliśmy z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę

Członkowie Akcji Katolickiej z naszej Diecezji mieli w tych dniach bardzo pracowity okres. Część z nas pielgrzymowała w dniach 17 i 18 czerwca na Jasną Górę, w ramach corocznej pielgrzymki naszego stowarzyszenia. Inni 18 czerwca wraz z delegacjami parafialnymi udali się do Międzyrzecza na diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050 rocznicy chrztu Polski.

Wracając do pielgrzymowania na Jasną Górę, to pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zorganizowanej przez Zarząd Krajowy konferencji, w auli tygodnika katolickiego „Niedziela”. Uroczystego otwarcia spotkania, po raz pierwszy w takiej roli od momentu wyboru nowych władz KIAK, dokonała prezes Urszula Furtak, a całe wydarzenie poprowadził rzecznik prasowy AK w Polsce dr Artur Dąbrowski. Wykłady poprzedzone zostały wystąpieniami ks. bp. Marka Solarczyka – Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej oraz reprezentującego Lidię Dudkiewicz – Redaktor Naczelna „Niedzieli” – ks. dr. Jacka Molkę – również redaktora „Niedzieli”. Spotkanie obejmowało również dwa wykłady, które wygłosili: prof. dr. hab. Marek Łuczak – sekretarz tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz prezes fundacji „Servire homini” – ks. Sławomir Bednarski. Po zakończeniu wykładów, zebrani w auli redakcji „Niedzieli” członkowie i sympatycy AK mieli okazję do dyskusji panelowej, którą animowali przy stole prezydialnym – bp. Marek Solarczyk, prof dr hab. ks. Marek Łuczak, ks. Sławomir Bednarski, Urszula Furtak oraz Lidia Dudkiewicz.

Po zakończeniu konferencji pielgrzymi z AK uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim oraz nocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Drugiego dnia wysłuchaliśmy z rana w Katedrze Częstochowskiej wystąpień prezes KIAK, Asystenta Krajowego oraz J. E. ks. Abpa Wacława Depo, by następnie udać się w kilkukilometrowym przejściu pod szczyt Jasnej Góry. Ponad pięć tys. uczestników pielgrzymki uczestniczyło w Eucharystii, w której wysłuchaliśmy kazania naszego Asystenta. Krajowy Asystent AK zachęcał nas do pogłębienia życia wiary. Odnawiając nasze przyrzeczenia chrzcielne mamy na nowo założyć szatę uczniów Jezusa Chrystusa – Jego łaski, Jego czystości i tego blasku który będzie sprawiał, że to On będzie oddziaływał a więc to On będzie mocą naszego świadectwa – powiedział bp Marek Solarczyk.

Przywołując obraz spotkania Najświętszej Maryi Panny z Elżbietą przekonywał, że skuteczność oddziaływania członków AK w świecie zależy od poziomu ich życia duchowego, a więc od ich relacji z Bogiem. Jeśli zawierzymy Panu, jeśli będziemy nieść Chrystusa, to wówczas On i moc Jego oddziaływania będą poruszały najgłębsze tchnienie i tajemnice serc innych ludzi którzy będą obok nas powiedział Krajowy Asystent Akcji Katolickiej.

Przypomniał również o odpowiedzialności za innych. Jak wielu tych którzy są w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy we wspólnocie parafii potrzebuje tego Bożego otulenia poprzez naszą modlitwę i chrześcijańskie świadectwo życia zauważył.

Zachęcił również członków AK do przeżywania swojej codzienności z Bogiem. Zaproście Go do wydarzeń w których uczestniczycie, do tych którzy są obok was – może nie zawsze miłych, nie zawsze przyjaźnie nastawionych, czy pociągających a może i nierozumiejących. Ile wówczas Pan będzie potrafił przez nas dokonać przekonywał bp Solarczyk dzieląc się swoim doświadczeniem.

Mówiąc o przemijalności życia zwrócił uwagę, że Bóg działa w tym co jest naszą teraźniejszością. To co stanowi nasze dziś jest zawsze niepowtarzalne, oryginalne i nigdy już nie wróci stając się dziedzictwem naszego życia zauważył kaznodzieja. Zwrócił jednocześnie uwagę, że przeżywanie codzienności w perspektywie wieczności pozwala z wolnością przyjąć teraźniejszość. Wówczas człowieka jest w stanie dotknąć tego co najistotniejsze a co stanowi sens jego życia, odrzucając tym samym sprawy, które następnego dnia stracą swoją aktualność  zauważy bp Solarczyk.

Eucharystię na Jasnogórskim szczycie zwieńczył Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

W materiale wykorzystano informacje ze strony e-kai.pl oraz ze strony KIAK

Ryszard Furtak

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.