.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Dożynki w Tuplicach

?Plon niesiemy plon w gospodarza dom. Aby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało. Otwieraj Panie szeroko wrota niesiem Ci wieniec ze szczerego złota?.

Dożynki - święto plonów połączone z dziękczynieniem za ukończenie żniw i prac polowych. Tego dnia dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
Dożynki zorganizowane przez Akcję Katolicką i Urząd Gminy w Tuplicach także mają taki charakter. W piękną słoneczną niedzielę 22 sierpnia po raz 12 reprezentacje wiosek wchodzących w skład parafii (Tuplice, Cielmów, Gręzawa, łazy, Drzeniów, Dębinka) przyniosły piękne wieńce dożynkowe, bochenki chleba, kwiaty, zioła, by złożyć je w ofierze i w ten sposób podziękować Bogu za tegoroczne plony. Uroczystość rozpoczęła się Mszą  Świętą na tuplickim stadionie, której przewodniczył ks. kanonik Jerzy Loch wraz z ks. dr Dariuszem Gronowskim, a homilię wygłosił ks. mgr Tomasz Gierasimczyk. Oprawy muzycznej podjął się zespół ?Shema? z Rzepina, który później dał godzinny występ przepiekanej muzyki gospel dla całej społeczności. Po zakończonej Mszy Św. krótkie słowo skierowali do wiernych pani Urszula Furtak - Prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Arkadiusz Polak prezes AK w Tuplicach, oraz Wójt Gminy Tuplice pan Tadeusz Rybak. Następnie odbyło się uroczyste dzielenie chlebem dożynkowym. Tradycyjnie odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W trakcie festynu dał koncert zespół rockowy ?Empiria?, wystąpiły również miejscowe zespoły ludowe, które przedstawiły pieśni ?walcząc? o tytuł najpiękniejszego utworu dożynkowego. Całą imprezę urozmaicały liczne zabawy, konkurencje sportowe, taniec, które dostarczały uczestnikom i widowni wielu radości. W trakcie festynu mozna było zjeść i ciepła grochówkę i smażoną kiełbaskę czy szaszłyk, oraz domowe pierożki, a na wszystkich łasuchów czekało domowe ciasto.
Cieplej i zabawowej atmosfery nie popsuła nawet gwałtowna burza.

Małgorzata Polak

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

 

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.