.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

XI Dzień Papieski w parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze

XI Dzień Papieski, obchodzony w tym roku pod hasłem ?Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy? rozpoczęliśmy od udekorowania naszej świątyni. Corocznie piękne kwiaty, sentencja z nauczania Jana Pawła II na fladze papieskiej, umieszczona w prezbiterium świątyni, portret naszego wielkiego rodaka oraz herb papieski wprowadzają nas w nastrój tego Dnia. W tym roku dodatkowo staraniem władz diecezjalnych AK przekazaliśmy naszym parafianom kilkaset krótkich urywków z Pisma Św. związanych z prowadzoną w naszej diecezji akcją: ?Mów do mnie Panie?. Do wartości tej akcji nawiązał homilii ks. proboszcz Jan Romaniuk, zwracając uwagę na potrzebę modlitewnego skupienia ludzi Kościoła. Z obchodami naszego Dnia Papieskiego połączono zasadzenie trzech Dębów Papieskich, pochodzących od dębu Chrobry z rejonu Szprotawy. Sadzonki dębów wraz z certyfikatami stanowią dar Lubuskich Leśników dla potrzeb działań apostolskich podejmowanych przez Akcję Katolicką.

Dąb Chrobry nazwano ?Dębem Tysiącletnim? i wpleciono w legendę, iż posadzili go wspólnie władca Polski Bolesław Chrobry wraz z cesarzem Ottonem III, kiedy stanęli tu na odpoczynek i posiłek w trakcie pielgrzymki do Grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Drzewo to ma prawie 30 metrów wzrostu, a objętość jego drewna oszacowano na ok. 90 m3, co stawia tą wiekową roślinę na pierwszym miejscu w Polsce i na trzecim w Europie środkowej. Wielu zastanawia się, dlaczego akurat temu drzewu było dane dożyć tak szacownego wieku. Historycy twierdzą, że odbywały się przy nim sądy wiejskie. Dąb Chrobry wykiełkował ok. 1250 roku. Drzewo ma także pewien związek z papieżem Polakiem Janem Pawłem II, mianowicie w 2004 roku papież poświęcił żołędzie dębu, które po ?odchowaniu? zostały posadzone w całym kraju jako tzw. Dęby Papieskie. Mamy nadzieję, że nasze małe, świeżo zasadzone dęby też dożyją takiego pięknego wieku!

Pamiątką posadzenia dębów w naszej parafii, stał się olbrzymi ponad trzy tonowy głaz z tablicą pamiątkową zawierającą napis: Dęby Papieskie w hołdzie Janowi Pawłowi II w roku beatyfikacji i XX - lecia parafii. Parafianie. AD 09.10.2011. Tablica i zasadzone dęby zostały poświęcone przez ks. proboszcza Jana po Mszy Św. o godz. 11.00. Po południu odbył się wykład oraz spotkanie formacyjne członków AK. Podczas wykładu ks. dr Grzegorz Chojnacki zwrócił uwagę na modlitwę Jana Pawła II w trakcie Jego posługi dla Kościoła. Prelegent przypomniał nam zdolność naszego papieża do modlitewnego skupienia oraz to, że zawsze modlił się przez Maryję, gdy prosił o Jej wstawiennictwo za Ludem Bożym. Każdy dokument, który tworzył Jan Paweł II miał część modlitewną.

Powyższe akcenty zaistniały w naszej parafii dzięki pomysłowości członków parafialnego Oddziału AK, ich zaangażowaniu i bezpośredniej pracy. Uważamy bowiem, że Jan Paweł II był tak wspaniałą osobą, której należy się szacunek i uznanie wyrażane w najróżniejszy sposób. Papieskich akcentów nie zabrakło też na Mszy św. o 12:30, na której został przedstawiony krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez naszych najmłodszych oraz po wieczornej Mszy Św., po której zebrani w modlitewnym skupieniu oddali hołd Janowi Pawłowi II przy Jego popiersiu.

Ryszard Furtak

Galeria zdjęć:

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.