.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Nowy rok duszpasterski. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym

Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to ostatnia niedziela rok liturgicznego. Podczas niej w wielu POAK naszej diecezji świętowaliśmy w uroczysty sposób nasze patronalne święto. Dokonano wielu radosnych podsumowań i podziękowań ale też planów związanych szerokim rozwojem Akcji Katolickiej, tych duchowo formacyjnych ale też w ramach coraz szerszych struktur działalności misyjnej. Do pochylenia się nad tym i podjęcia na nowo zintensyfikowanych działań misyjnych zobowiązuje nas rozpoczęty w naszej diecezji I Synod.

Niech dopomaga nam w tym Duch Święty, który staje w centrum dwuletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. W naszych akcyjnych kierunkach działalności zwracamy uwagę na misję jako „dar i zadanie”. W pierwszym roku podejmijmy nasze odnowione odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego, w drugim, przełóżmy to na podjęcie konkretnych zadań, do których wzywa Duch Święty.

Czytaj więcej: Nowy rok duszpasterski....

Życzenia z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata

Kliknij by powiększyć

Nowe wzory pism dla Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej

W zakładce Biblioteka -> Dokumenty do pobrania -> Wzory druków dla Parafialnych Oddziałów AK pojawiły się nowe wzory pism:

  • Plan pracy Parafialnego Oddziału AK
  • Sprawozdanie z działalności Parafialnego Oddziału AK

Zapraszamy do zapoznania się i stosowania w codziennej działalności POAK.

Śpiewamy piosenki patriotyczne

W dniu 12 listopada bieżącego roku, w Sali Widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, odbył się VII Diecezjalny Przegląd Piosenki Patriotycznej, organizowany przez Oddziały Akcji Katolickiej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie i Narodzenia NMP z Nowego Kramska. Imprezę wsparł Diecezjalny Instytut AK Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej oraz Sulechowski Dom Kultury. Ideą i celem Przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania piosenek patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi. Dopisali dostojni goście, wśród nich: JE ks. Bp Stefan Regmunt, asystent  AK Diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej ks. Kanonik Zbigniew Samociak, dziekan Dekanatu Sulechowskiego ks. Kanonik Andrzej Szkwarek, proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Kostki ks. Kanonik Józef  Tomiak, ks. Kapelan major Tomasz Szefliński, przedstawicielka Zarządu DIAK Pani Krystyna Koszylowska, Burmistrz Sulechowa Pan Ignacy Odważny, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Kaczmar oraz Dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii Pan pułkownik Jacek Kiliński.

Czytaj więcej: Śpiewamy piosenki...

Finał „Ojczyzno Ma” 09.11.2017 r.

Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej już po raz ósmy zorganizowała Konkurs Wiedzy Patriotycznej „Ojczyzno Ma”. Tegoroczna edycja skierowana była do uczniów szkół podstawowych z naszej Diecezji. W majowym etapie Konkursu brali udział uczniowie z następujących miejscowości: Dobiegniew, Gorzów Wlkp., Niekarzyn, Nowa Sól, Szczaniec, Świebodzin, Ulim, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań, Żary i Żarki Wielkie. Razem ponad stu osiemdziesięciu uczestników z dwudziestu szkół podstawowych. W tym roku Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ks. Biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty p. Ewy Rawy. Ze strony Zarządu władz diecezjalnych AK koordynatorem konkursu był wiceprezes Zarządu Janusz Baran, który od maja do listopada starał się skoordynować całość wydarzenia. Koordynator nadzorował też przebieg porannego testu, po którym do ścisłego finału zakwalifikowaliśmy dziesięciu uczestników. Na listopadowym finale Konkursu gościliśmy Jego Ekscelencję ks. Biskupa dr Adama Dyczkowskiego, który 27.11.1994 r. powołał jako pierwszą w Polsce odrodzoną Akcję Katolicką, właśnie w naszej Diecezji. Było nam bardzo miło, że był z nami dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej p. Leszek Kania, dzięki któremu mogliśmy przeprowadzić finał w murach Muzeum. Na to wydarzenie przybyli też: p. Mieszko Kamiński – prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz p. Bożena Majchrzak z Federacji Rodzin Katyńskich. Gospodarzami wydarzenia, obok dyrektora Muzeum, była prezes Akcji Katolickiej w Polsce – Urszula Furtak, która pogratulowała uczestnikom wiedzy a ich opiekunom i nauczycielom podziękowała za przygotowanie dzieci do Konkursu.

Informacja nt. konkursu i finału w Radio Zielona Góra: http://rzg.pl/radio-zielona-gora/ojczyzno-ma-final-konkursu-diecezjalnego/

Czytaj więcej: Finał „Ojczyzno Ma”...

Spotkanie informacyjne na temat Akcji Katolickiej

Członkowie Zarządu diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej starają się poprzez spotkania informacyjne w parafiach naszej Diecezji przybliżyć istotę tego stowarzyszenia, tam gdzie jeszcze nie ma AK. W niedalekiej przeszłości takie spotkania odbyły się w parafiach: pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie oraz pw. Św. Urbana I w Zielonej Górze. W dniu 04 listopada 2017 r. mieliśmy okazję odwiedzić parafię pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, gdzie proboszczem jest ks. kanonik Ryszard Przewłocki, który w kwietniu 2018 r. będzie obchodził 40-o lecie swoich święceń kapłańskich. Okazuje się, że w tej parafii był kiedyś Oddział AK i ks. proboszcz dąży do jego reaktywowania. Jan Greczycho oraz Ryszard Furtak z Zarządu DIAK po porannej Mszy Św. przedstawili najważniejsze informacje na temat AK: jej zadania, strukturę, prawa i obowiązki członków, sposób wyłaniania władz Oddziału parafialnego, udział ks. asystenta w formacji i współdziałaniu ze świeckimi, sposobach prowadzenia formacji członków, możliwościach organizacji różnych przedsięwzięć poprzez posiadanie osobowości prawnej kościelnej i cywilnej oraz o możliwościach pozyskiwania środków na działalność. Radością napawa fakt, że w tej parafii widać owoce współpracy księży parafialnych ze świeckimi. Na spotkanie przybyły osoby, które stanowią grupę inicjatywną, z której będzie można wyłonić władze Oddziału parafialnego. Dziękujemy ks. proboszczowi Ryszardowi za zaproszenie i mamy nadzieję, ze w najbliższej przyszłości powstanie w Gorzowie Wlkp. kolejny Oddział AK.

Ryszard Furtak – sekretarz DIAK

Czytaj więcej: Spotkanie informacyjne na...

Różaniec do granic z Akcją Katolicką

Akcja Katolicka naszej Diecezji także uczestniczyła w modlitewnej akcji „Różaniec do granic”. Modlitwa odbywała się, podobnie jak w całym kraju, w rejonach przygranicznych naszej Diecezji ale też w sanktuariach i kościołach oddalonych od granicy. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy w święto Matki Bożej Różańcowej w pięciu kościołach stacyjnych naszej Diecezji została podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzili się w kościołach lub innych wyznaczonych miejscach o godz. 10.30, tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli w Mszy św. o godz. 11.00 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przeszli lub przejechali do wyznaczonych stref modlitwy, w których o godz. 14.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Z radością stwierdziliśmy wśród modlących się także osoby z Akcji Katolickiej. Na załączonych zdjęciach widzimy zaangażowanie naszych przedstawicieli, którym leżą na sercu sprawy naszej Ojczyzny.

 

Ryszard Furtak

Czytaj więcej: Różaniec do granic z...

VII DIECEZJALNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Zarząd Diecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VII. Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się w dniu 12 listopada 2017 r. w Sulechowskim Domu Kultury .

Pamiątką tegorocznego przeglądu, podobnie jak w latach poprzednich, będą okolicznościowe statuetki.

Zgłoszenia udziału w VII. Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej przyjmuje Prezes POAK Sulechów Pani Liliana Kurkowiak, tel. 604 405 104 lub e-mail: liliana.kurkowiak@gmail.com do dnia 26.10.2017 r.

Rozpoczęcie przeglądu zaplanowano na godz. 15:00.

Tegoroczny VII. PPP jest współorganizowany przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Sulechowie oraz parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku, przy wsparciu gospodarza miejsca Sulechowskiego Domu Kultury.

W załączeniu karta zgłoszenia (pobierz PDF , pobierz DOC ) oraz regulamin (pobierz PDF ).

Dojazd uczestników na własny koszt. Serdecznie zapraszamy do tego wielkiego patriotycznego śpiewania.

 

Urszula Furtak, Prezes KIAK
Liliana Kurkowiak, Prezes POAK, Sulechów
Krystyna Koszylowska, Prezes POAK, Nowe Kramsko
Tomasz Furtak, Dyrektor SDK

 

Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym - Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie

W sobotę 23 września 2017 r. w Poznaniu odbyło się kolejne Forum Duszpasterskie wprowadzające w temat nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019, w tym roku zorganizowane po raz pierwszy jako Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie.

Gościem specjalnym tegorocznego Forum był kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w Kościele Św. Rocha przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Forum a w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej wygłosił referat nt. „Duch świętości w Kościele”. Oba pełne teksty opublikowano na stronie Archidiecezji Poznańskiej, do których lektury serdecznie zachęcam.

Po słowach wprowadzenia abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP oraz wykładzie kard. Roberta Saraha zebrani wysłuchali założeń do nowego programu duszpasterskiego w Polsce przedstawionych przez abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Wprowadzeniem do dyskusji panelowej wokół tematu Forum było wystąpienie ks. Krzysztofa Porosło z Krakowa nt. Tajemnicy namaszczenia.

Czytaj więcej: Jesteśmy napełnieni...

Za naszą Ojczyznę!

Obserwując obecny dyskurs polityczny w Polsce dostrzegamy liczne pokłady niepokoju, które jak fala przenikają do struktur społecznych burząc jedność wśród ludzi. Jako członkowie Akcji Katolickiej, poszukujemy rozwiązań, aby wspomniany niepokój i lęk, który pochodzi z wnętrza człowieka, powstrzymać.

W trudnych okolicznościach szukamy wsparcia świętych patronów naszej Ojczyzny. Wielokrotnie wspierali nas w trudnych chwilach narodowych doświadczeń. I tym razem, kolejny raz na niewielkiej przestrzeni czasu, zachęcam do wielkiej jedności w modlitwie za przyczyną Św. Andrzeja Boboli. Ratował nasz kraj z wielu opresji niejednokrotnie. Przed Polską jawi się do wypełnienia dziejowa misja. Dlatego też zachęcam do modlitewnego szturmu, wierząc, że i tym razem nie może być inaczej.

Naszą nadzieję na rozwiązanie trudnych sytuacji w Ojczyźnie, wesprzyjmy sierpniowym darem abstynencji. Sami podejmijmy ten trud ale też zachęcajmy do niego innych.

Wiele uroczystości państwowych i religijnych, które przeżywamy w sierpniu przypominają nam o tym, że to dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało nabyte krwią, pracą i modlitwą wielu ludzi, dlatego tym bardziej, nie można go roztrwonić. Polityka, w którą wpisany jest spór, musi sobie uświadomić, że piękno demokracji, w swej istocie zawiera się w poszanowaniu różnorodności.

Idąc śladem apelu Kościoła w Polsce o dar abstynencji, zachęcam by ofiarować go również za naszą Polską rodzinę. Poprzez modlitwę wypraszajmy ład w sferze politycznej i społecznej.

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli

Urszula Furtak,
Prezes KIAK

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.