.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://zg.ak.org.pl/index.php/component/content/?view=featured Sun, 25 Jun 2017 04:27:11 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Pierwsza uroczystość Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/626-pierwsza-uroczystosc-matki-bozej-cierpliwie-sluchajacej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/626-pierwsza-uroczystosc-matki-bozej-cierpliwie-sluchajacej

Po raz pierwszy w historii, decyzją Watykanu, 18 czerwca diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodziła uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przyjechało blisko ok. 5 tys. pielgrzymów. W uroczystości wzięli udział wraz Asystentem Diecezjalnym Ks. Zbigniewem Samociakiem, przedstawiciele Akcji Katolickiej z Dobiegniewa, Witnicy, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Wschowy, Głogowa, Krosna Odrz. i Żagania.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard L. Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Naśladując Matkę z Rokitna, umiejmy z cierpliwością słuchać siebie nawzajem, znajdujmy czas na umacnianie rodzinnych więzi. Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu. Miejmy wrażliwość, która będzie odpowiedzią na przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tutejsza diecezja ma wspaniałą patronkę. Naśladujcie Ją w słuchaniu Boga i siebie nawzajem. Przy Maryi proszę każdego z Was: budujcie cywilizację miłości i pokoju! - podkreślił kard. Müller.- mówił kard. Gerhard L. Müller w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Staraniem bpa Tadeusza Lityńskiego, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby uroczystość NMP z Rokitna, głównej patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbywała się odtąd 18 czerwca czyli w rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Od dziś dzień Matki Bożej z Rokitna obchodzić będziemy w każdym kościele i każdej kaplicy naszej diecezji - powiedział na początku Mszy św. bp Tadeusz Lityński. - To przełomowe wydarzenie, które - jak ufam - przyczyni się do pogłębienia kultu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i przyjęcia przez nas jeszcze bardziej ewangelicznej postawy - dodał.

Obchody w Rokitnie były też okazją do upamiętnienia 20 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., 45-lecie diecezji gorzowskiej i jej reorganizacji w 1992 roku.

Serdecznie dziękuje wszystkim delegacjom za trud pielgrzymowania i osobista obecność.

Maryjo cierpliwie słuchaj i prowadź do Jezusa!

Urszula Furtak
Prezes KIAK

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Fri, 23 Jun 2017 20:41:58 +0000
Albertyńskie pomnażanie dobra http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-albert-35367/625-albertynskie-pomnazanie-dobra http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-albert-35367/625-albertynskie-pomnazanie-dobra

Nie dzielmy dobra ale je mnóżmy. Najpiękniejszym gestem w albertyńskiej parafii jest rozdawanie – powiedział podczas homilii Mszy Św. odpustowej ks. prof. Andrzej Draguła - dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze.


Z takim też przesłaniem odbyła się druga część odpustowych obchodów XXI Festyn Parafialno – Osiedlowy, którego głównym organizatorem jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. To wielkie świętowanie zorganizowano 18 czerwca 2017r. na terenie parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze. Przebogata propozycja dla każdej grupy wiekowej utworzyła jak co roku niecodzienną atmosferę i wielobarwne wielkie radosne rodzinne świętowanie. Wielu zabawom i konkursom dla dzieci, młodzieży i dorosłych uczestników festynu, towarzyszyła bogata część artystyczna obejmująca występy lokalnych zespołów muzycznych oraz koncerty zaproszonych gości. W tym roku na naszej scenie wystąpiło około 500 artystów. Organizatorzy zapewnili też liczne pokazy, gry i zabawy sprawnościowe, mecze piłki nożnej na przyległym orliku oraz Tour de Albert a także po raz pierwszy małe regaty albertyńskie.

Podczas świętowania na scenie uhonorowano pamiątkowymi medalami kolejne osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniają się do pomnażania dobra. Wśród wyróżnionych znalazł się Marek Witkowski z Akcji Katolickiej, któremu gratulujemy!

Realizowane wspólnie ze wszystkimi grupami parafialnymi dzieło z roku na rok się rozrasta a wokół niego buduje się wielki piękny żywy Kościół. Przez te ponad dwadzieścia lat wokół parafii gromadzi się wielu ludzi dobrej woli, tym którzy tworzą szerokie grono naszych „Dobrych Aniołów” serdecznie dziękujemy.

R. Furtak

 

]]>
Wyróżnione POAK Zielona Góra - parafia pw. Św. Alberta Ch. Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Fri, 23 Jun 2017 19:42:47 +0000
XIII Zawody Wędkarskie 24-06-2017 r. http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/621-xiii-zawody-wedkarskie-24-06-2017-r http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/621-xiii-zawody-wedkarskie-24-06-2017-r

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Fri, 09 Jun 2017 19:35:58 +0000
09 czerwca 2017 r. - słowo prezes Akcji Katolickiej w Polsce http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/624-09-czerwca-2017-r-slowo-prezes-akcji-katolickiej-w-polsce http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/624-09-czerwca-2017-r-slowo-prezes-akcji-katolickiej-w-polsce

Częstochowa, Archikatedra, 10.06.2017

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Ekscelencjo księże Biskupie, Czcigodni Kapłani
Drodzy Pielgrzymi i goście, wszystkich stopni i godności

W ubiegłym roku stając przed Państwem po raz pierwszy jako prezes Akcji Katolickiej w Polsce, jako jedna z Was, uczyniłam pewne podsumowanie mijającego czasu ale też czyniliśmy spore plany. Ostatni czas był przez to bardzo bogaty. Dziś pragnę się Wami uradować, dziękować za Wasze świadectwo i obecność w wielu miejscach: dziś tu w Częstochowie ale też w Łagiewnikach ubiegłego roku, w Gnieźnie na Św. Wojciecha, w Częstochowie na Królowej Polski i w tym tygodniu w Zakopanem. Bardzo Wam za to dziękuję. Okazuje się, że jest to możliwe. Poczucie więzi akcyjnego, Chrystusowego pokrewieństwa jest w nas wielkie.....

Aby przeczytać całość kliknij tutaj

 

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sat, 17 Jun 2017 22:38:38 +0000
U Pani Jasnogórskiej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/623-u-pani-jasnogorskiej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/623-u-pani-jasnogorskiej

W dniach 9 – 10 czerwca 2017 r. członkowie Akcji Katolickiej w Polsce w tym z naszej diecezji pielgrzymowali do Częstochowy, aby – jak co roku – pokłonić się przed Matką Bożą – Jasnogórską Królową Polski. Tegoroczna ogólnopolska pielgrzymka Akcji Katolickiej przebiegała pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”.

Wyruszyliśmy z Zielonej Góry z parkingu przy parafii p.w. Św. Brata Alberta. W czasie drogi cieszyliśmy się opieką duchową naszego Asystenta Diecezjalnego Ks. Zbigniewa Samociaka –proboszcza parafii pw. Św Jadwigi w Krośnie Odrzańskim.  Po przyjeździe do Częstochowy i zakwaterowaniu, wzięliśmy udział w Konferencji, która odbyła się w Sali Redakcji „Niedzieli”.
Przybyłych na spotkanie członków Akcji Katolickiej z całej Polski, parlamentarzystów oraz zrzeszonych we lwowskiej  Akcji Katolickiej delegatów przywitała prezes KIAK Urszula Furtak.

Jako pierwszy o głos został poproszony Abp Senior Stanisław Nowak, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na maryjne aspekty kerygmatu, wskazując, że w obecnych czasach misja Akcji Katolickiej polegać ma na: „stawaniu z mocą w sprawach bronienia godności człowieka i Kościoła”.
Następnie o. Mariusz Tabulski w swoim wykładzie mówił o jasnogórskich ślubach Narodu i objawieniach fatimskich w kontekście nie tylko obrony wiary, ale ukształtowanej przez chrześcijaństwo cywilizacji.
Ks. dr Szymon Stułkowski, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu mówił o potrzebie, a w zasadzie konieczności współpracy duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sat, 17 Jun 2017 22:28:41 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000