.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://www.zg.ak.org.pl/index.php/component/content/?view=featured Sat, 29 Apr 2017 20:00:58 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Kolejny przedstawiciel AK nagrodzony nagrodą „Człowiek Człowiekowi” http://www.zg.ak.org.pl/index.php/81-informacje/615-kolejny-przedstawiciel-ak-nagrodzony-nagroda-czlowiek-czlowiekowi http://www.zg.ak.org.pl/index.php/81-informacje/615-kolejny-przedstawiciel-ak-nagrodzony-nagroda-czlowiek-czlowiekowi

Po raz XVIII Kapituła nagrody „Człowiek Człowiekowi”  przyznała nagrody za szczególne osiągnięcia na polu działalności inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Uroczysta Gala wraz z wręczeniem statuetek odbyła się 26 kwietnia w auli Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze.

Miło jest nam poinformować, że wśród wyróżnionych był pan Stanisław Samociak z Gorzowa Wlkp. O nagrodę wnioskował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Gorzowa Wlkp. W uzasadnieniu do przyznania nagrody prezes POAK - Anna Cetnar stwierdziła, że p. Stanisław był w 1998 r. założycielem ich Oddziału AK w parafii i jego prezesem do 2007 roku. Wykonywał różne prace fizyczne na rzecz parafii. Był założycielem grup modlitewnych oraz organizatorem pielgrzymek i spotkań z prelegentami. Zajął się redakcją gazetki parafialnej „Rodzina”. Ufundował tablicę pamiątkową z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 roku. Utworzył grupę doradców, którzy służyli darmową pomocą w rozwiązywaniu problemów prawnych, mieszkaniowych, urzędowych, edukacyjnych i socjalnych mieszkańców Gorzowa Wlkp. Zdobył uprawnienia przewodnika i od 2007 roku w ramach wolontariatu oprowadza grupy turystyczne w wieży katedralnej.
Serdecznie gratulujemy p. Stanisławowi!

Ryszard Furtak – sekretarz DIAK

Galeria zdjęć......

]]>
Wyróżnione Informacje Sat, 29 Apr 2017 19:59:10 +0000
Rekolekcje, czas wzrostu i odwagi w wierze. http://www.zg.ak.org.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/613-rekolekcje-czas-wzrostu-i-odwagi-w-wierze http://www.zg.ak.org.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/613-rekolekcje-czas-wzrostu-i-odwagi-w-wierze

Winnica aby wydała plon musi wzrastać. Nie wydaje owocu od razu po jej założeniu.  Podobnie jest z nami. Potrzeba czasu ale przede wszystkim pokarmu do wzrostu, którym to dla nas powołanych do Akcji Katolickiej jest czas rekolekcji.

Ten wyjątkowy czas przeżywany w Lubuskim Nazarecie w Kęszycy Leśnej, pod kierunkiem rekolekcjonisty ks. dr Zygmunta Czai, uświadomił nam po raz kolejny, że w Akcji Katolickiej ważna jest jedność w formacji i kształtowaniu katolickiej nauki społecznej. W czasie tegorocznych rekolekcji przypadała uroczystość Zwiastowania NMP, a przeżywając jednocześnie rok Maryjny nie zabrakło w rozważaniach zatrzymania nad formowaniem siebie przez Maryję. Na zapytanie Elżbiety Maryja odpowiedziała słowami wiary. Wpatrzeni również w naszego patrona Św. Jana Pawła II, który całe życie zawierzył Maryi, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czy ja daję życie tym, którzy się ze mną spotykają?”

Podczas pasterskich odwiedzin  naszej rekolekcyjnej wspólnoty również, Biskup Tadeusz Lityński zwrócił naszą uwagę na wydarzenia z Nazaretu, ale też na Tego, który wzrósł pod sercem Maryi. Zachęcają nas do budzenia odpowiedzialności za życie ludzkie, podzielił się radością z otwartego kolejnego „Okna życia”. Okna gdzie nie porzuca się ale oddaje z nadzieją. Ekscelencja zaznaczył, że każdy jest dziś równoznaczny w misji apostolskiej, jest szczególna potrzeba udziału w niej świeckich. Czas modlitwy i pokuty, czas uzbrajania w dary Ducha Świętego pozwoli obronić wiarę. Polska stoi bowiem przed zrealizowaniem misji dziejowej.

Umocnieni Słowem Bożym, uradowani sobą nawzajem i zachęceni by twórczo podchodzić do nowego czasu, by dać Bogu swoje pełnomocnictwo in blanco, wracaliśmy do swoich rodzin.

Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować za odwiedziny Pasterzowi naszej diecezji, Księdzu Rekolekcjoniście za trud głoszenia i okazaną radość, naszemu Asystentowi Diecezjalnemu ks. Zbigniewowi Samociakowi za okazaną pomoc i troskę oraz wszystkim blisko osiemdziesięciu uczestnikom z osiemnastu  Parafialnych Oddziałów AK naszej diecezji. Bóg zapłać!

Króluj nam Chryste!

U. Furtak

Relacja na antenie TVP 3: http://gorzow.tvp.pl/29664854/80-osob-wzielo-udzial-w-rekolekcjach-akcji-katolickiej

]]>
Wyróżnione Rekolekcje Formacja Wed, 29 Mar 2017 20:39:12 +0000
Ojczyzno Ma – kolejna edycja konkursu http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/611-ojczyzno-ma-kolejna-edycja-konkursu http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/611-ojczyzno-ma-kolejna-edycja-konkursu

Aby krzewić treści religijno-patriotyczne wśród młodego pokolenia, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej po raz kolejny organizuje Konkurs wiedzy patriotycznej pt. ,,Ojczyzno Ma”. W roku bieżącym do udziału w konkursie wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie zapraszamy dzieci ze Szkół Podstawowych.

Konkurs przeprowadzony będzie jak w latach poprzednich w dwóch etapach: etap parafialny (maj 2017) i finał diecezjalny (Zielona Góra, listopad 2017). Prosimy o terminowe max. do 08.04.2017 zgłoszenie ilości dzieci biorących udział w I etapie. Wszelkich informacji udziela Janusz Baran, tel. 603 197 099 (w godz. popołudniowych) lub e-mail: jany44@wp.pl, który z ramienia DIAK kieruje konkursem. 

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz inne środowiska pragnące przyłączyć się do naszej inicjatywy zapraszamy do szerszego zaznajomienia się ze szczegółami konkursu.

Urszula Furtak, prezes DIAK

Regulamin konkursu "Ojczyzno Ma"           Formularz zgłoszeniowy do konkursu patriotycznego

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 12 Mar 2017 21:56:14 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://www.zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000