.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://akcjazg.type.pl/index.php/component/content/?view=featured Mon, 16 Oct 2017 16:43:45 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl VII DIECEZJALNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/639-vii-diecezjalny-przeglad-piosenki-patriotycznej http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/639-vii-diecezjalny-przeglad-piosenki-patriotycznej

Zarząd Diecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VII. Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się w dniu 12 listopada 2017 r. w Sulechowskim Domu Kultury .

Pamiątką tegorocznego przeglądu, podobnie jak w latach poprzednich, będą okolicznościowe statuetki.

Zgłoszenia udziału w VII. Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej przyjmuje Prezes POAK Sulechów Pani Liliana Kurkowiak, tel. 604 405 104 lub e-mail: liliana.kurkowiak@gmail.com do dnia 26.10.2017 r.

Rozpoczęcie przeglądu zaplanowano na godz. 15:00.

Tegoroczny VII. PPP jest współorganizowany przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Sulechowie oraz parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku, przy wsparciu gospodarza miejsca Sulechowskiego Domu Kultury.

W załączeniu karta zgłoszenia (pobierz PDF , pobierz DOC ) oraz regulamin (pobierz PDF ).

Dojazd uczestników na własny koszt. Serdecznie zapraszamy do tego wielkiego patriotycznego śpiewania.

 

Urszula Furtak, Prezes KIAK
Liliana Kurkowiak, Prezes POAK, Sulechów
Krystyna Koszylowska, Prezes POAK, Nowe Kramsko
Tomasz Furtak, Dyrektor SDK

 

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Wed, 04 Oct 2017 19:26:01 +0000
XVI - Przegląd Piosenki Religijnej „Cecyliada” w dniach 18-19 listopada 2017 http://akcjazg.type.pl/index.php/poak-wschowa-2/635-xvi-przeglad-piosenki-religijnej-cecyliada-w-dniach-18-19-listopada-2017 http://akcjazg.type.pl/index.php/poak-wschowa-2/635-xvi-przeglad-piosenki-religijnej-cecyliada-w-dniach-18-19-listopada-2017

Formularz zgłoszeniowy PDF       Formularz zgłoszeniowy WORD

]]>
Wyróżnione POAK Wschowa - parafia pw. Św. St. Bp i Męczennika Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Wed, 27 Sep 2017 20:21:06 +0000
Różaniec do granic z Akcją Katolicką http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/640-rozaniec-do-granic-z-akcja-katolicka http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/640-rozaniec-do-granic-z-akcja-katolicka

Akcja Katolicka naszej Diecezji także uczestniczyła w modlitewnej akcji „Różaniec do granic”. Modlitwa odbywała się, podobnie jak w całym kraju, w rejonach przygranicznych naszej Diecezji ale też w sanktuariach i kościołach oddalonych od granicy. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy w święto Matki Bożej Różańcowej w pięciu kościołach stacyjnych naszej Diecezji została podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzili się w kościołach lub innych wyznaczonych miejscach o godz. 10.30, tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli w Mszy św. o godz. 11.00 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przeszli lub przejechali do wyznaczonych stref modlitwy, w których o godz. 14.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Z radością stwierdziliśmy wśród modlących się także osoby z Akcji Katolickiej. Na załączonych zdjęciach widzimy zaangażowanie naszych przedstawicieli, którym leżą na sercu sprawy naszej Ojczyzny.

 

Ryszard Furtak

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Fri, 13 Oct 2017 20:38:24 +0000
XXI Parafialna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu – 23 wrzesień 2017 r. http://akcjazg.type.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/638-xxi-parafialna-pielgrzymka-do-sanktuarium-matki-bozej-krolowej-pokoju-w-otyniu-23-wrzesien-2017-r http://akcjazg.type.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/638-xxi-parafialna-pielgrzymka-do-sanktuarium-matki-bozej-krolowej-pokoju-w-otyniu-23-wrzesien-2017-r

W początkowym okresie swej działalności Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze podjął inicjatywę zorganizowania pielgrzymki swoich członków do Otynia by pokłonić się Matce Bożej Klenickiej – Królowej Pokoju.

W następnych latach dołączyli wszyscy chętni parafianie. Pielgrzymowaliśmy pociągiem i pieszo w okresie jesieni. Urozmaicaliśmy formę pielgrzymowania tak iż obecnie organizują się trzy grupy: piesza, rowerowa i autokarowa. Zawsze pielgrzymują też nasi kapłani i Siostry Benedyktynki Misjonarki posługujące w naszej parafii. Wspólnie spotykamy się z modlitwą przy grobach kapłanów otyńskich na miejscowym cmentarzu, następnie procesyjnie udajemy się do sanktuarium i oddajemy pokłon Bożej Matce w zabytkowej i słynącej łaskami figurze klienckiej. Złączeni podczas Eucharystii przez Maryję do Jezusa zanosimy nasze intencje, składamy ofiary i podziękowania. Zawierzamy naszą parafię i wszystkie wspólnoty. Uroczystość wzbogaca chór parafialny.

]]>
Wyróżnione POAK Zielona Góra - parafia pw. Podwyższenia Krzyż Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Fri, 29 Sep 2017 20:14:39 +0000
Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym - Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/637-jestesmy-napelnieni-duchem-swietym http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/637-jestesmy-napelnieni-duchem-swietym

W sobotę 23 września 2017 r. w Poznaniu odbyło się kolejne Forum Duszpasterskie wprowadzające w temat nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019, w tym roku zorganizowane po raz pierwszy jako Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie.

Gościem specjalnym tegorocznego Forum był kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w Kościele Św. Rocha przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Forum a w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej wygłosił referat nt. „Duch świętości w Kościele”. Oba pełne teksty opublikowano na stronie Archidiecezji Poznańskiej, do których lektury serdecznie zachęcam.

Po słowach wprowadzenia abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP oraz wykładzie kard. Roberta Saraha zebrani wysłuchali założeń do nowego programu duszpasterskiego w Polsce przedstawionych przez abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Wprowadzeniem do dyskusji panelowej wokół tematu Forum było wystąpienie ks. Krzysztofa Porosło z Krakowa nt. Tajemnicy namaszczenia.

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Wed, 27 Sep 2017 20:40:50 +0000
„Nas interesuje progres” http://akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/634-nas-interesuje-progres http://akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/634-nas-interesuje-progres

W dniach 8-10 września 2017 r. członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu na rekolekcjach głoszonych przez ks. prof. US dr hab. Grzegorza Chojnackiego. Przedmiotem rozważań były objawienia fatimskie: ich historia, przesłanie i aktualność. W rekolekcjach uczestniczyły osoby z kilkunastu parafialnych Oddziałów AK naszej diecezji. Gościem specjalnym uczestników rekolekcji był nasz duszpasterz J. E. Ks. Bp Tadeusz Lityński.

Ks. Bp poruszył tematy związane z peregrynacją Figury Matki Bożej Fatimskiej, które odbywać się będą w naszej diecezji do 8 października. Nasz pasterz nawiązał do tego, że jest to znak czasu, że jeżeli przyjdzie ratunek to tylko przez Maryję! Ponadto przywołał słowa papieża Franciszka, który zaleca abyśmy ten maryjny kult rozwijali. Ponadto Ks. Bp zauważył, że czas rekolekcji to czas najbardziej odpowiedni dla członków AK. Podzielił się też radosnymi informacjami z życia naszej diecezji, które miały ostatnio miejsce. Oto premier Beata Szydło zdecydowała o zwiększeniu budżetu wojewody lubuskiego o środki, które zostaną przeznaczone na remont gorzowskiej katedry. W Żarach nasi diecezjanie świętowali 100-lecie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP oraz 25-lecie Domu Samotnej Matki, w którego murach tak wiele samotnych matek znalazło przytulne miejsce. Ks. Bp zaznaczył, że istotna jest formacja, ale także podprowadzanie innych do ołtarza na przykładzie Abrahama, który wyprowadził lud, zbudował ołtarz i wzywał imienia Pana. My też musimy dbać ażeby poprzez własną formację podprowadzać innych do ołtarza.

]]>
Wyróżnione Rekolekcje Formacja Wed, 13 Sep 2017 19:47:22 +0000
Za naszą Ojczyznę! http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne

Obserwując obecny dyskurs polityczny w Polsce dostrzegamy liczne pokłady niepokoju, które jak fala przenikają do struktur społecznych burząc jedność wśród ludzi. Jako członkowie Akcji Katolickiej, poszukujemy rozwiązań, aby wspomniany niepokój i lęk, który pochodzi z wnętrza człowieka, powstrzymać.

W trudnych okolicznościach szukamy wsparcia świętych patronów naszej Ojczyzny. Wielokrotnie wspierali nas w trudnych chwilach narodowych doświadczeń. I tym razem, kolejny raz na niewielkiej przestrzeni czasu, zachęcam do wielkiej jedności w modlitwie za przyczyną Św. Andrzeja Boboli. Ratował nasz kraj z wielu opresji niejednokrotnie. Przed Polską jawi się do wypełnienia dziejowa misja. Dlatego też zachęcam do modlitewnego szturmu, wierząc, że i tym razem nie może być inaczej.

Naszą nadzieję na rozwiązanie trudnych sytuacji w Ojczyźnie, wesprzyjmy sierpniowym darem abstynencji. Sami podejmijmy ten trud ale też zachęcajmy do niego innych.

Wiele uroczystości państwowych i religijnych, które przeżywamy w sierpniu przypominają nam o tym, że to dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało nabyte krwią, pracą i modlitwą wielu ludzi, dlatego tym bardziej, nie można go roztrwonić. Polityka, w którą wpisany jest spór, musi sobie uświadomić, że piękno demokracji, w swej istocie zawiera się w poszanowaniu różnorodności.

Idąc śladem apelu Kościoła w Polsce o dar abstynencji, zachęcam by ofiarować go również za naszą Polską rodzinę. Poprzez modlitwę wypraszajmy ład w sferze politycznej i społecznej.

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli

Urszula Furtak,
Prezes KIAK

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 06 Aug 2017 20:43:42 +0000
Wszyscy wspieramy odbudowę Katedry – Matki Kościołów naszej diecezji http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji

Wydarzenia związane z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. poruszyły nas wszystkich, także członków Akcji Katolickiej. JE Biskup Tadeusz Lityński Zielonogórsko - Gorzowski w liście związanym z pożarem katedry, przywołał zawołanie spoczywającego w katedrze sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty: „Ut omnes unum sint” – „Aby wszyscy byli jedno”. To przywołanie jest wyjątkowo wymowne. Dlatego też zachęcam, wszystkich członków Akcji Katolickiej do jeszcze głębszego zrozumienia tej jedności i włączenia się w tak potrzebną pomoc w odbudowie naszej świątyni.

Ufam, że wspólnymi siłami, a nade wszystko z Bożą pomocą, gorzowska katedra odzyska swój blask: „Bramy Jerozolimy będą odbudowane, […] rozbrzmiewać będą pieśniami wesela, a wszystkie jej domy zawołają: «Alleluja, niech będzie uwielbiony Bóg Izraela!»” (Tb 13, 17.18). napisał nasz pełen nadziei Biskup Tadeusz.

Remont wieży może kosztować około 10 mln zł – poinformował ks. Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przekazał także, że katedra będzie zamknięta maksymalnie rok.

Ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii zielonogórsko-gorzowskiej, poinformował że otwarto już dwa konta: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek bankowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek bankowy gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Jednocześnie przekazuję prośbę, aby inicjatorzy akcji pomocowych przed rozpoczęciem zbierania środków finansowych uzyskali aprobatę własnego proboszcza. W ten sposób darczyńcy będą mieli pewność, że przekazane przez nich środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na odbudowę katedry.

Za wszelkie dary i inicjatywy poczynione na ten cel, z góry Wam wszystkim serdecznie dziękuję.

 

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 16 Jul 2017 04:19:06 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000