.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://www.akcjazg.type.pl/index.php/component/content/?view=featured Tue, 15 Aug 2017 09:11:54 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Formacja – pierwsza misja Akcji Katolickiej http://www.akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/631-formacja-pierwsza-misja-akcji-katolickiej http://www.akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/631-formacja-pierwsza-misja-akcji-katolickiej

Historycznie misja Akcji Katolickiej polegała na formowaniu świeckich, którzy przyjmują na siebie odpowiedzialność w świecie. O tym trzeba pamiętać i ciągle od tego wychodzić. Podejmując nieustanne dzieło formacji serdecznie zapraszamy na kolejne tegoroczne rekolekcje formacyjne, które odbędą się w dniach 08 - 10 września 2017, w WSD w Gościkowie-Paradyżu. Poprowadzi je ks. prof. dr hab. Grzegorz Chojnacki, wicedziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Temat rekolekcji: „Idźcie i głoście”. Objawienia fatimskie: historia, przesłanie i aktualność. Zachęcając serdecznie do udziału w zaproponowanej formacji, pragnę podkreślić, że tylko poprzez tę drogę można rozwijać i umacniać środowisko AK w parafii, diecezji i całym kraju.  Raz jeszcze zapraszam szczególnie tych, którzy od lat tę formację pomijają.

Spotkanie rekolekcyjne rozpoczniemy w piątek o godz. 18.00 kolacją a zakończymy tradycyjnie w niedzielę Mszą Św. i obiadem. Koszt 140 zł od osoby. Wraz z zapisem chętnych do udziału w rekolekcjach należy dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 50 zł. na konto diecezjalne (jak w stopce pisma). Zgłoszenia max. do 03.września przyjmuje Ryszard Furtak, sekretarz Zarządu DIAK tel. 694 454 454, e-mail: rfurtak1@wp.pl.

Zapraszam
Urszula Furtak, Prezes DIAK

]]>
Wyróżnione Rekolekcje Formacja Sun, 06 Aug 2017 20:12:30 +0000
Za naszą Ojczyznę! http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/632-za-nasza-ojczyzne

Obserwując obecny dyskurs polityczny w Polsce dostrzegamy liczne pokłady niepokoju, które jak fala przenikają do struktur społecznych burząc jedność wśród ludzi. Jako członkowie Akcji Katolickiej, poszukujemy rozwiązań, aby wspomniany niepokój i lęk, który pochodzi z wnętrza człowieka, powstrzymać.

W trudnych okolicznościach szukamy wsparcia świętych patronów naszej Ojczyzny. Wielokrotnie wspierali nas w trudnych chwilach narodowych doświadczeń. I tym razem, kolejny raz na niewielkiej przestrzeni czasu, zachęcam do wielkiej jedności w modlitwie za przyczyną Św. Andrzeja Boboli. Ratował nasz kraj z wielu opresji niejednokrotnie. Przed Polską jawi się do wypełnienia dziejowa misja. Dlatego też zachęcam do modlitewnego szturmu, wierząc, że i tym razem nie może być inaczej.

Naszą nadzieję na rozwiązanie trudnych sytuacji w Ojczyźnie, wesprzyjmy sierpniowym darem abstynencji. Sami podejmijmy ten trud ale też zachęcajmy do niego innych.

Wiele uroczystości państwowych i religijnych, które przeżywamy w sierpniu przypominają nam o tym, że to dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało nabyte krwią, pracą i modlitwą wielu ludzi, dlatego tym bardziej, nie można go roztrwonić. Polityka, w którą wpisany jest spór, musi sobie uświadomić, że piękno demokracji, w swej istocie zawiera się w poszanowaniu różnorodności.

Idąc śladem apelu Kościoła w Polsce o dar abstynencji, zachęcam by ofiarować go również za naszą Polską rodzinę. Poprzez modlitwę wypraszajmy ład w sferze politycznej i społecznej.

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli

Urszula Furtak,
Prezes KIAK

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 06 Aug 2017 20:43:42 +0000
Wszyscy wspieramy odbudowę Katedry – Matki Kościołów naszej diecezji http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/628-wszyscy-wspieramy-odbudowe-katedry-matki-kosciolow-naszej-diecezji

Wydarzenia związane z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. poruszyły nas wszystkich, także członków Akcji Katolickiej. JE Biskup Tadeusz Lityński Zielonogórsko - Gorzowski w liście związanym z pożarem katedry, przywołał zawołanie spoczywającego w katedrze sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty: „Ut omnes unum sint” – „Aby wszyscy byli jedno”. To przywołanie jest wyjątkowo wymowne. Dlatego też zachęcam, wszystkich członków Akcji Katolickiej do jeszcze głębszego zrozumienia tej jedności i włączenia się w tak potrzebną pomoc w odbudowie naszej świątyni.

Ufam, że wspólnymi siłami, a nade wszystko z Bożą pomocą, gorzowska katedra odzyska swój blask: „Bramy Jerozolimy będą odbudowane, […] rozbrzmiewać będą pieśniami wesela, a wszystkie jej domy zawołają: «Alleluja, niech będzie uwielbiony Bóg Izraela!»” (Tb 13, 17.18). napisał nasz pełen nadziei Biskup Tadeusz.

Remont wieży może kosztować około 10 mln zł – poinformował ks. Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przekazał także, że katedra będzie zamknięta maksymalnie rok.

Ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii zielonogórsko-gorzowskiej, poinformował że otwarto już dwa konta: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek bankowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek bankowy gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Jednocześnie przekazuję prośbę, aby inicjatorzy akcji pomocowych przed rozpoczęciem zbierania środków finansowych uzyskali aprobatę własnego proboszcza. W ten sposób darczyńcy będą mieli pewność, że przekazane przez nich środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na odbudowę katedry.

Za wszelkie dary i inicjatywy poczynione na ten cel, z góry Wam wszystkim serdecznie dziękuję.

 

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 16 Jul 2017 04:19:06 +0000
Przekaż dalej. Zajrzyj do szafy i wybierz właściwe ubranie. http://www.akcjazg.type.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie http://www.akcjazg.type.pl/index.php/poak/629-przekaz-dalej-zajrzyj-do-szafy-i-wybierz-wlasciwe-ubranie

 

Letnie wakacje w pełni. To czas kiedy dokonuje się wiele odwiedzin. Do każdych staramy się właściwie przygotować. Nawiedzamy także wiele sanktuariów i kościołów. Udajemy się tam na krótką modlitwę, Mszę św. czy inne nabożeństwo. W świątyni odwiedzamy osobę wyjątkowo ważną – Boga.

Na ten właśnie szczególny czas odwiedzin, Akcja Katolicka pragnie zwrócić szczególną uwagę przypominając o godnym stosownym stroju, wykorzystując do tego zapoczątkowaną kilka lat temu kampanię. Nie wypada bowiem odwiedzać kościoła w stroju przeznaczonym na plażę czy boisko. Zrezygnujmy z przysłowiowych krótkich spodenek i roznegliżowanej bluzeczki. Zadbajmy o to, aby nasz strój nie wywoływał zgorszenia czy lekceważenia. O ile domową szafę mamy pod ręką, to do wakacyjnej walizki spakujmy jeden strój świąteczny. Doskonałą opcją do letnich sukienek i bluzek jest wzięcie lekkiego szalu, który można narzucić na ramiona i plecy.

Dawniej normy obyczajowe były tak sztywne i powszechnie znane, że ludziom rzadko zdarzało się popełnienie faux pas w dziedzinie ubioru „do przysłowiowego lekarza i kościoła”. Niezależnie czy to mężczyzna czy kobieta. Dziś doskonale wiemy jak ubrać się na spotkanie biznesowe, wizytę towarzyską czy uroczyste odwiedziny. Dlatego zachęcamy dziadków i rodziców a szczególnie kobiety, by od siebie wymagać i być przykładem dla dzieci by kształtować w nich wrażliwość, która pomoże im świadomie dobierać strój do kościoła.

Trzeba sobie uświadomić, że na niedzielną Mszę świętą, nasze wspólnotowe spotkanie z Bogiem, przychodzą osoby w różnym wieku, różnych stanów i o różnej wrażliwości. Wszyscy jesteśmy razem, wpływamy na siebie i oddziałujemy. Kapłani, którzy odprawiają Mszę świętą, spowiadają, udzielają komunii. Obok nas spotkamy siostry zakonne, osoby starsze, dorastającą młodzież, ojców i matki z małymi dziećmi. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by ten czas i przestrzeń były wolne od tego, co je może zakłócić lub znieważyć. Zajrzyjmy do szafy, na pewno mamy się w co ubrać.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

]]>
Wyróżnione Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Sun, 16 Jul 2017 04:30:07 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://www.akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000