.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

REJONOWE SPOTKANIE AK W ZIELONEJ GÓRZE 10.12.2015 r.

10 grudnia 2015, w czwartkowy wieczór w przytulnym wnętrzu domu parafialnego przy parafii pw. Św Alberta odbyło się rejonowe spotkanie zielonogórskich POAK-ów. Są u nas tylko trzy działające: przy Miłosierdziu Bożym, Podwyższenia Krzyża Św. i przy wspomnianym Św. Albercie, zebrała się nas grupa 30 osób. Oczywiście jest nas więcej, ale nie wszyscy mogli przybyć. W miłej atmosferze przy ciepłej herbatce i smakujących szczególnie o tej porze roku pierniczkach, wszak wokół aura zbliżającego się Bożego Narodzenia, pani Prezes rozpoczęła spotkanie i potoczyło się ono żwawo.

Najpierw Urszula przekazała kilka podstawowych informacji na temat stanu Akcji Katolickiej na terenie diecezji. I tak dowiedzieliśmy się, że jest nas ok. 400 członków, w tym ok.300 zwyczajnych i 100 wspierających, co lokuje nas na ok.17 miejscu w kraju w zestawieniu z innymi diecezjami. A w kraju członków AK jest około 23 tys.

 

Przy okazji tych danych statystycznych podjęliśmy interesujący nas wszystkich temat, jak pozyskać nowych ludzi chcących z nami pracować na tej obszernej Winnicy Pańskiej, do której i nas wcześniej ktoś zachęcił. Pomysłów było kilka, ale przyklasnęliśmy zgodnie jednemu, kiedy usłyszeliśmy od pani Prezes, że jeden z zielonogórskich proboszczów pragnie powołać u siebie Akcję Katolicką. Zaproponowano, aby zrobić na terenie którejś z naszych parafii dzień skupienia i na nie, zaprosić reprezentantów tamtej parafii i zapoznać ich z naszą działalnością. Spróbujemy rozeznać się także wśród innych wspólnot i proboszczów, bo nie da się ukryć, że wiele zależy od przychylności głowy parafii. Jako pierwsi zgłosili chęć zorganizowania takiego spotkania u siebie  członkowie z POAK z Miłosierdzia Bożego. Pozostałe POAK-i  wyraziły chęć pomocy.

Następnie Prezes DIAK przedstawiła inne bieżące informacje, np. o liczbie posłów i senatorów z AK, przypomniała przy okazji o celach i zasadach, jakimi powinniśmy kierować się na co dzień w życiu i działaniu w Akcji. Było też trochę z zasad public relations i savoir-vivre.

A potem doszliśmy do kalendarza wydarzeń w życiu kościoła. W przyszłym roku będzie ich dużo, że wymienię najważniejsze: kontynuacja Synodu Diecezjalnego, 1050 Rocznica Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Do udziału lub współuczestniczenia w nich na pewno jesteśmy powołani. Członkowie Akcji będą zapewne poproszeni do uczestnictwa w pracach zespołów synodalnych przy Komisjach Synodalnych do rozpracowania pewnych tematów. Winniśmy świadomie i z zaangażowaniem śledzić prace Synodu w duchu odpowiedzialności za Kościół. Członkowie Akcji włączą się do pomocy w swoich parafiach w przyjęciu i zakwaterowaniu młodzieży przybywającej na Światowe spotkanie w Polsce. Na pewno zaznaczymy swą obecność w obchodach Rocznicy Chrztu Polski, stosowne plany i terminy pojawią się w określonym czasie. Przed nami także Nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia, w którego kalendarium każdego miesiąca ukazuje inne ważne rocznice i Jubileusze, np. Chorych czy Kapłanów w czerwcu. W czasie spotkania dołączył do nas ksiądz Zygmunt Zimnawoda – proboszcz tutejszej parafii i włączył się do naszej dyskusji. W trakcie spotkania ks. proboszcz wręczył dekret biskupa mianujący na prezesa POAK w swojej parafii – Marcinowi Szczęsnemu.

Na spotkaniu był czas przekazania członkom ważnych informacji co do stanu Akcji na dziś i najbliższych działań, ale także czas na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami. No i oczywiście na integracyjne pogaduchy. Na koniec życzyliśmy sobie szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku, a zaraz po jego rozpoczęciu – spotkania się w czasie wspólnego spotkania opłatkowego całej diecezjalnej Akcji w  Nowym Kramsku.
Pozdrawiam od zielonogórskich POAK-ów! Szczęść Boże!

Bożena Krukowska
z POAK przy parafii
Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.