.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Finał diecezjalno-wojewódzkiego konkursu ?Ojczyzno Ma?

8 listopada odbył się w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze finał konkursu patriotycznego, wpisującego się w obchody tegorocznego Święta Niepodległości. Organizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej konkurs patronatem objęli Biskup Diecezjalny dr Stefan Regmunt, Wojewoda  Lubuski Helena Hatka oraz Lubuski Kurator Oświaty Roman Sondej. Uczestnicy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich odpowiadali na pytania przygotowane przez Komisję Konkursową w składzie: dr Marek Kuczyński - przewodniczący, doc. dr Bogdan Biegalski, Marek Budniak, Stanisław Rzeźniczak, Przemysław Mikołajczyk i Mieszko Kamiński. Na początku uczczono minutą ciszy pamięć dr Bogdana Biegalskiego, który zmarł przed finałową edycją konkursu.

 

Zakres konkursu obejmował wiedzę o historii Polski, polskiego religioznawstwa współczesnego oraz z historii i religioznawstwa kościoła diecezjalnego. W grupie Szkół Podstawowych pierwsze miejsce zajął Maciej Michałów z Sulechowa, drugie przypadło Jakubowi Dranczewskiemu z SP 11 z Zielonej Góry oraz trzecie Maciejowi Ryżyk z Zespołu Szkół w Dobiegniewie. W grupie starszej, gimnazjalno-licealnej najlepiej wypadli: Kacper Maślana z III LO w Zielonej Górze, Wojciech Kwiatkowski z I LO w Zielonej Górze, oraz Sebastian Pytlik i Aleksandra Kordiak ze Wschowy. O wysokim poziomie uczestników konkursu ?jeden z dwunastu? świadczy liczba prawie 400 zadanych pytań. Jak powiedział obecny na finale ks. Biskup Paweł Socha, poziom osiągnięty przez finalistów jest wspaniałym darem, jaki rodzice i nauczyciele złożyli naszej Ojczyźnie. O tym, że dbałość o własne korzenie jest ważna w dobie europejskiej integracji, mówiła prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak.

Wojewoda Lubuski Helena Hatka  wyraziła radość z faktu, że diecezjalna Akcja Katolicka zachęciła tak liczne grono młodych osób do uczestnictwa w konkursie. Kurator Roman Sondej zachęcał młodzież do ciągłego poszerzania kręgów zainteresowanych tematyką konkursu.

Każdy uczestnik finałowych zmagań otrzymał dyplom finalisty, który zapewne wzmocni jego zmagania o dobre szanse w dalszej edukacyjnej karierze, zaś laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez patronów i organizatorów konkursu. Kończąc finał, konkursu zapowiedziano kolejne jego edycje.

Marek Kuczynski

Kliknij w zdjęcie by powiększyć...

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.