.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Ojczyzno Ma

10 XI 2011 odbył się w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze finał drugiej edycji konkursu patriotyczno-religijnego "Ojczyzno Ma" organizowanego przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, pod patronatem JE Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego, Wojewody Lubuskiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty.

O "pucharowe" miejsca zmagało się 34 finalistów wyłonionych w maju z parafii i szkół z całego regionu. Pytania dotyczyły takich obszarów, jak literatura polska, realioznawstwo polskie, kościół i religia katolicka, historia Polski. Najlepszą okazała się Karolina Paluchowicz  z Żagania, drugie miejsce zajęła Ola Gałązka z Jasienia, a trzecie ? Radosław Skorulski z Zielonej Góry.

 

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Wojciech Grzegorczyn  z Sulechowa, Sylwia Ostapczuk z Dobiegniewa, Piotr Bukowski z Gorzowa Wlkp., Aleksandra Świercikowska z Głogowa, Oliwia Potoniec z Bobrowic, Teresa Klimowicz z Żagania, Ryszard Rosikiewicz z Zielonej Góry.   Łącznie w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział blisko 200 uczestników z 13 różnych miejscowości naszej diecezji.

W podsumowaniu konkursu Prezes Akcji Katolickiej powiedziała: ?Z wielką radością spoglądam dziś na finalistów konkursu Ojczyzno Ma, świadczą oni o tym, że dzisiejszemu młodemu pokoleniu, wartości takie jak wolność, kultura, historia i tradycja, również ta chrześcijańska, są wyjątkowo bliskie. Dziś szczególnie trzeba zadbać o to, by nie niszczono autorytetów, by nie zezwalać na degradację tożsamości Polaka, który zaczyna tracić świadomość przynależności do narodu, doświadczanego przez historię, ale dumnego i nieugiętego. Wierzę, że ta młodzież będzie dumna ze swojej polskości i dumę tę przekaże kolejnym pokoleniom. Do młodych należy przyszłość i Polska. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszych sukcesów w nauce. Niech Wasze wykształcenie służy Ojczyźnie. Ono jest też miarą Waszego patriotyzmu.? I dalej za Kard. Stefanem Wyszyńskim ?Pamiętajcie, że i Wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla was znakiem, programem i ukazaniem drogi...  szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła.?

JE Biskup dr Adam Dyczkowski pogratulował dzieciom doskonałego przygotowania, nawiązał do czasów kiedy Polski nie było na mapie Europy, a jej obrońcy przebywali w więzieniach i kazamatach.

Serdecznie podziękowania kierujemy na ręce Biura Wojewody Lubuskiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty, Asystenta Akcji Katolickiej ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko ? Gorzowskiej za pomoc w ufundowaniu nagród.

Ten w profesjonalny sposób przeprowadzony konkurs, wpisujący się w Święto Odzyskania  Niepodległości przez Polskę, zrealizowano dzięki przychylności Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze oraz Zarządowi Spółki Akcyjnej Zastal. Zarząd Diecezjalny AK składa serdeczne  podziękowanie za pomoc i zaangażowani trzem parafialnym Oddziałom Akcji Katolickiej z Parafii Św. Alberta Chmielowskiego, Podwyższenia Krzyża oraz Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze.

 

Dr Marek Kuczyński
Koordynator Konkursu

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.