.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Święto Akcji Katolickiej ? Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Tegoroczne diecezjalne uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 25 listopada 2012 r., powiązano z drugą rocznicą poświęcenia figury Jezusa Chrystusa w Świebodzinie. Przedstawiciele Akcji Katolickiej z różnych stron diecezji uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Diecezjalnego Stefana Regmunta.  Obchody rozpoczęły się przemarszem zgromadzonych wiernych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do ołtarza polowego przygotowanego u stóp figury. Na początku Eucharystii wszystkich zgromadzonych powitał gorąco ks. Zygmunt Zimnawoda ? kustosz świebodzińskiego sanktuarium, który apelował: ?Niech nasze serca biją tu mocno dla Jezusa, a On niech żyje w naszych sercach i je przemienia?. W kazaniu bp Stefan zauważył, że przez ostatnie dwa lata to miejsce odwiedziło ok. 600 tys. osób z całego świata. Czasami pielgrzymami kierowała zwykła ludzka ciekawość, ale większość tych odwiedzin skłaniała ludzi do refleksji nad wiarą człowieka do Boga.

 

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przedstawiciele obu Stowarzyszeń obok delegacji z diecezji czynnie byli obecni podczas Eucharystii poprzez czytania mszalne, modlitwę wiernych oraz odnowienie Aktu poświęcenia się Chrystusowi Królowi. Wystawiono diecezjalne poczty sztandarowe. Tak się składa, że w wielu krajach Europy, Afryki i obu Ameryk jest tak, że dzieci, młodzież i dorośli stanowią jedną Akcję Katolicką, wychowującą do odpowiedzialności za wiarę i za Kościół. Szkoda, że takiej jednorodnej struktury nie doczekaliśmy się w Polsce.

W czasie uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać wypowiedzi i bp Tadeusza Lityńskiego i bp Pawła Sochy. Każdy z nich mówił o głębokiej miłości do  Jezusa Chrystusa, który nigdy nie zawiedzie, nawet w beznadziejnej dla człowieka sytuacji.

Większość Parafialnych Oddziałów AK świętowała tego dnia w swoich wspólnotach parafialnych. Towarzyszyły im uroczyste Msze Święte a później wspólnotowe spotkania przy kawie i pysznych wypiekach. JE Biskup Stefan kilkukrotnie podkreślił obecność Akcji Katolickiej na uroczystości diecezjalnej przy figurze Chrystusa Króla. Dziękował członkom naszego stowarzyszenia za dotychczasowe dzieła ewangelizacyjne w naszej diecezji. Były gromkie brawa  i prośba o nie ustawanie w dalszych dziełach na chwałę Bożą.

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

Tegoroczne diecezjalne uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 25 listopada 2012 r., powiązano z drugą rocznicą poświęcenia figury Jezusa Chrystusa w Świebodzinie. Przedstawiciele Akcji Katolickiej z różnych stron diecezji uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Diecezjalnego Stefana Regmunta. Obchody rozpoczęły się przemarszem zgromadzonych wiernych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do ołtarza polowego przygotowanego u stóp figury. Na początku Eucharystii wszystkich zgromadzonych powitał gorąco ks. Zygmunt Zimnawoda ? kustosz świebodzińskiego sanktuarium, który apelował: ?Niech nasze serca biją tu mocno dla Jezusa, a On niech żyje w naszych sercach i je przemienia?. W kazaniu bp Stefan zauważył, że przez ostatnie dwa lata to miejsce odwiedziło ok. 600 tys. osób z całego świata. Czasami pielgrzymami kierowała zwykła ludzka ciekawość, ale większość tych odwiedzin skłaniała ludzi do refleksji nad wiarą człowieka do Boga.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przedstawiciele obu Stowarzyszeń obok delegacji z diecezji czynnie byli obecni podczas Eucharystii poprzez czytania mszalne, modlitwę wiernych oraz odnowienie Aktu poświęcenia się Chrystusowi Królowi. Wystawiono diecezjalne poczty sztandarowe. Tak się składa, że w wielu krajach Europy, Afryki i obu Ameryk jest tak, że dzieci, młodzież i dorośli stanowią jedną Akcję Katolicką, wychowującą do odpowiedzialności za wiarę i za Kościół. Szkoda, że takiej jednorodnej struktury nie doczekaliśmy się w Polsce.

W czasie uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać wypowiedzi i bp Tadeusza Lityńskiego i bp Pawła Sochy. Każdy z nich mówił o głębokiej miłości do Jezusa Chrystusa, który nigdy nie zawiedzie, nawet w beznadziejnej dla człowieka sytuacji.

Większość Parafialnych Oddziałów AK świętowała tego dnia w swoich wspólnotach parafialnych. Towarzyszyły im uroczyste Msze Święte a później wspólnotowe spotkania przy kawie i pysznych wypiekach. JE Biskup Stefan kilkukrotnie podkreślił obecność Akcji Katolickiej na uroczystości diecezjalnej przy figurze Chrystusa Króla. Dziękował członkom naszego stowarzyszenia za dotychczasowe dzieła ewangelizacyjne w naszej diecezji. Były gromkie brawa i prośba o nie ustawanie w dalszych dziełach na chwałę Bożą.

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.