.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Pochówek „Dzieci Utraconych”

Sulechów dołączył do miast Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, w których zorganizowano pierwszy pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem. Korzystając z doświadczeń Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej ze Świebodzina, który już wcześniej w swoim mieście podjął realizację tej potrzebnej inicjatywy, tym razem drogę niezbędnych procedur i pozwoleń przemierzyli członkowie AK przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Dziś dziękujemy wszystkim zaangażowanym! Trzeba zaznaczyć, że środki na ten cel gromadzono w całym dekanacie parafii Sulechowa. Dzięki temu, 12 grudnia 2017 roku na Cmentarzu Komunalnym w Sulechowie, odbył się pierwszy pogrzeb dzieci, które zmarły przed urodzeniem. Zostały pochowane we wspólnym Grobie „Dzieci Utraconych”. Uroczystości żałobnej przewodniczył ks. bp Paweł Socha. Uczestniczyły w niej rodziny zmarłych dzieci i kapłani ościennych parafii. W Sulechowie zaplanowano już kolejne pochówki, które odbywać się będą trzy razy w roku: 18 kwietnia, 18 sierpnia i 18 grudnia. Całość inicjatywy koordynuje Stanisław Kaczmar z AK.

 

Od kilku lat pochówki odbywają się już w Świebodzinie. We wspólnym grobowcu pochowane są szczątki ok. 400 dzieci, które są już w niebie. „Wcześniej szczątki dzieci utraconych w wyniku poronienia, czy umierających przed urodzeniem, były po prostu utylizowane. Dzisiaj godnie je chowamy, to jest wyraz szacunku dla zmarłych dzieci, ale też ich rodzin. W uroczystość wszystkich świętych świeci się tutaj mnóstwo zniczy. Jest to bardzo ważne miejsce, w którym rodziny mogą ukoić swój ból po stracie ukochanych dzieci” - powiedział Ryszard Łotarewicz - prezes POAK-u przy parafii pw. Św. Michała Archanioła ze Świebodzina.

Pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem to nie tylko chrześcijańska postawa, ale to też integralna część żałoby. To także okazja do pomocy rodzicom w tym trudnym doświadczeniu. Przygotowano ulotki i foldery, z których rodzice mogą dowiedzieć się, gdzie szukać wsparcia i fachowej pomocy.

W Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej podobne pochówki, przy zaangażowaniu innych wspólnot, odbywają się także w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp..

Ryszard Furtak

 

 

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.