.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Finał III edycji konkursu ?Ojczyzno Ma?

W dniu 12.11.2012 r. w Teatrze Lubuskim odbyła się finałowa rozgrywka konkursu ?Ojczyzno Ma? na poziomie szkół gimnazjalnych. Konkurs organizowany jest przez Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej a patronat nad nim objął JE Biskup Diecezjalny dr Stefan Regmunt, którego podczas finału reprezentował JE Biskup Senior dr Adam Dyczkowski. Z racji charakteru patriotyczno-historycznego konkursu, przy okazji przypomniano kilka ważnych informacji z życia ks. Biskupa Adama.  Na czas jego posługi przypadały przecież istotne wydarzenia w życiu Diecezji, takie jak: obchody pięćdziesięciolecia administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Biskupa Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz tysiąclecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.). Biskup Adam szczególną troską otaczał rozwój Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zachęcał do rozwoju działalności charytatywnej w parafiach a także utworzył fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży. Ks. Biskup jest od 2008 r. honorowym obywatelem: Głogowa, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry. Serdecznie powitaliśmy tak dostojnego gościa! Wśród zaproszonych gości powitano przedstawiciela naszych parlamentarzystów - senator Helenę Hatkę, która wraz z posłem Jerzym Materną była współfundatorem nagród. Do przedpołudniowych eliminacji zakwalifikowała się młodzież, która wygrała pierwszy etap majowego konkursu spośród rówieśników z: Dobiegniewa, Dychowa, Lubska, Wschowy, Zielonej Góry i Żagania. Do ścisłego finału, po dodatkowych testach, dostali się: Patryk Jackiewicz i Krzysztof Kierkowski z Zielonej Góry, Joanna Sieradzka z Bobrowic, Marta Andrzejewska i Maciej Stecyk ze Wschowy, Maciej Ryżyk, Karolina Szymkowiak i Weronika Pawlak z Dobiegniewa oraz Agnieszka Jędrzejewska i Mateusz Lewicki z Lubska. Nad przebiegiem finału na scenie głównej Teatru czuwał Marek Kuczyński ? koordynator konkursu a jednocześnie przewodniczący Komisji Konkursowej, w skład której weszli również: Urszula Furtak, Przemysław Mikołajczyk, Mirosława Kraszka i Krzysztof Sapieha.

 

Młodzież odpowiadała na pytania finałowe dwojakiego rodzaju, werbalne i obrazkowe z możliwością wyboru prawidłowej odpowiedzi wyboru spośród kilku możliwości.

Elementem artystycznym Konkursu były piosenki patriotyczne wykonane przez Karolinę Szerwińską z Dobiegniewa - studentkę II roku resocjalizacji na Uniwersytecie Zielonogórskim i IV roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Karolina, pomimo młodego wieku ma już w swoim dorobku: I miejsce w IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Zielonej Górze w grudniu 2009 r., II miejsce w V Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Zielonej Górze w styczniu 2011 r., była uczestniczką i laureatką festiwali na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim, np. zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Złotą Sosnę w Drezdenku, była uczestniczką Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który kilka dni wcześniej odbywał się w Krakowie a za swój występ dostała jedno z przyznawanych najwyższych wyróżnień.

Po ponad godzinnej rozgrywce poznaliśmy zwycięzców finału. Zwyciężyła Joanna Sieradzka z Bobrowic, której podczas zmagań konkursowych towarzyszyli rodzice oraz dyrektor szkoły a jednocześnie prezes POAK Anna Kasprzyk. Kolejne dwa miejsca zajęli: Mateusz Lewicki i Agnieszka Jędrzejewska oboje z Lubska. Całość tego patriotycznego wydarzenia podsumowała prezes DIAK Urszula Furtak, która wraz z ks. Biskupem Adamem Dyczkowskim wręczała nagrody dla wszystkich uczestników finałowej rozgrywki. Wśród nagród znalazły się: egzemplarze Pisma Świętego, wydania historyczne książek, publikacje albumowe, śpiewniki patriotyczne ale również do najlepszych trafiły aparaty fotograficzne oraz  tablet - nowoczesny nośnik przekazu informacji, słodycze i wiele innych. Dla upamiętnienia  zrobiono wspólne zdjęcie i zaproszono do kolejnych edycji Konkursu. Trzeba przyznać, że Konkurs, którego pomysłodawcą był Marek Kuczyński z Zarządu DIAK, jest doskonałą lekcją historii, patriotyzmu i znajomości ważnych spraw z życia naszego regionu. Podkreślali to po raz kolejny widzowie, wychowawcy dzieci a także ich rodzice. W przyszłym roku spotkamy się ponownie a ma to być współzawodnictwo dla młodzieży ze szkół podstawowych. Do zobaczenia za rok!

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.